Close

Skąd się biorą dzieci? Miniprzegląd książek dla dzieci

Pokażę wam kilka książek, które uważam za przydatne podczas pierwszych rozmów na temat tego, skąd się biorą dzieci oraz co to jest seks. Nie przedstawiam wszystkich tego rodzaju publikacji dostępnych na rynku, jedynie te, które wydają mi się ciekawe. Pomijam na przykład takie, w których rozmnażanie, moim zdaniem, nie jest precyzyjnie wyjaśnione lub w książce użyte jest infantylne słownictwo. Mam nadzieję, że znajdziecie pozycję, która wyda wam się przydatna w krzewieniu kultury seksualnej w waszym domu. Przyjemnego czytania!

Wiek dziecka: 3-4 lata

„Skąd się biorą dzieci. Książka z okienkami. Ważne pytania”. Autorka: Katie Daynes. Ilustracje: Christine Pym. Krótkie proste pytania oraz zrozumiałe odpowiedzi. Z tą książką powinniście się czuć pewnie, jakbyście to w ogóle wy wymyślili rozmnażanie człowieka. Rozsiadacie się wygodnie, bierzecie maluszka na kolana i z takim uśmiechem półgębkiem przedstawiacie dziecku po kolei, skąd się wzięło dziecko w brzuchu, ile będzie w nim siedzieć, jak się urodzi oraz jak „te” sprawki wyglądają u innych zwierząt, nie tylko ludzi.

„Dzidziuś w brzuszku, czyli skąd się biorą dzieci?” Autorka: Anna Zawiślak. Ilustracje: Agnieszka Filipowska. Symulacja spaceru w parku i rozmowy o tym, co to znaczy być w ciąży czy jak dochodzi do zapłodnienia. Wszystko przy użyciu prostego słownictwa. W sam raz do przećwiczenia i wykonania przez was w jakimś najbliższym skupisku zieleni. Bez gwarancji, że dziecko zada te same pytania, ale z gwarancją, że będziecie mieli porządne wsparcie.

„Skąd się biorą dzieci”. Autor: Marcin Brykczyński. Ilustracje: Paweł Pawlak. Pięknie ilustrowana, prosta książka dla przedszkolaków. Dostępna też w wersji z innymi ilustracjami. W odpowiedzi na tytułowe pytanie podkreślona jest istota relacji i miłości, jakie łączą rodziców oczekujących dziecka. Co więcej, możecie się dowiedzieć, co zrobić czy co powiedzieć dziecku w momencie, gdy przyłapie was podczas seksu. Mała podpowiedź: na pewno nie musicie rezygnować ze współżycie do czasu wyprowadzki dziecka z domu!

„Skąd się biorą dzieci”. Autor: Maciej Kuczyński. Ilustracje: Mateusz Gawryś. Książka, której musicie poszukać w antykwariatach, ale warto! Autor opowiada w niej nie tylko o tym, skąd się bierze życie, ale w ogóle skąd się ono wzięło na Ziemi i jak przebiegał proces ewolucji. Jeśli bardzo stresuje was tematyka seksualności z tą książką możecie mieć wymówkę, że przecież omawiacie bardzo ważne rzeczy i to w dodatku nie tylko biologię, ale i historię! Człowieka!

„Świńska książeczka. O tym, skąd się biorą prosiaczki”. Autorka: Aleksandra Cieślak. Ilustracje: Aleksandra Cieślak. To jest bardzo ciekawa publikacja. Temat rozmnażania jest w niej przedstawiony bardzo rzetelnie i przy użyciu prawidłowego słownictwa, ale jednocześnie książka opowiada nie o ludziach, a o tym, skąd się biorą… prosiaczki. To też być może dobry pomysł dla bardziej wstydliwych rodziców – wszystko opowiedziane tak, jak trzeba, ale na przykładzie zwierząt.

Wiek dziecka: 5-6 lat

„Horror! Czyli skąd się biorą dzieci”. Autor: Grzegorz Kasdepke. Ilustracje: Marcin Piwowarski. Pani w przedszkolu połyka dzieci i nosi je w brzuchu? Horror! Na szczęście z tym zjadaniem przedszkolaków to nieprawda,a tajemnica dużego brzucha pani przedszkolanki się wyjaśnia. W książce użyte są poprawne określenia anatomiczne i właściwy opis procesu rozmnażania. Bardzo klarowna i zrozumiała historia.

„Skąd się (nie) biorą dzieci? Czyli dwa w jednym: opowieści dla przedszkolaka i małego żaka oraz instruktaRZ w pigułce dla dorosłych”. Autorzy: Bianca-Beata Kotoro i Wiesław Sokoluk. Ilustracje: Łukasz Jagielski. W tej książce znajdziecie przykładowe rozmowy oraz słownik, w którym znajduje się prawidłowe słownictwo do zapamiętania i używania przez dziecko. Oboje autorzy są godni polecenia, mają ogromne doświadczenie w edukacji seksualnej również najmłodszych.

 

„Pępek”, „Piersi”. Autor: Gen-ichiro Yagyu. Ilustracje: Gen-ichiro Yagyu.  Dwie z całej serii książek o ludzkim ciele. Piękna grafika i bardzo przystępne opisy zainteresują każdego przedszkolaka. A z was zdejmą obowiązek wymyślania na poczekaniu zgrabnych zdań na temat karmienia piersią, przebywania dziecka w brzuchu czy porodu.

Jako bonus poniżej polecę wam dwie książki dla starszych dzieci i nastolatków. Obie poruszają więcej tematów niż tylko te związane z fizjologią zapłodnienia czy ciążą.

Wiek dziecka: 7 lat i więcej

„Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci”. Autorka: Alicja Długołęcka. Ilustracje: Anna Pietrzak. To pozycja dla szkolnych dzieci do samodzielnego czytania, ale też dla rodziców, którzy szukają wsparcia w rozmawianiu z dzieckiem. Szczególnie jeśli boją się tematów związanych z orientacjami psychoseksualnymi czy feminizmem. W środku autentyczne dialogi rodziców z dzieckiem, a więc coś bardzo praktycznego do wykorzystania podczas waszych rozmów.

Wiek dziecka: 13 lat i więcej 

„100% mnie, czyli książka o miłości, seksie i zagłuszaczach. Niezbędnik młodego człowieka”. Autorzy: Bianca-Beata Kotoro i Wiesław Sokoluk. Ilustracje: Łukasz Jagielski. Poradnik dla nastolatków, ale też rodziców czy nauczycieli. W środku informacje związane z seksualnością człowieka, w tym psychologią i fizjologią. To już takie poważne kompendium wiedzy poruszające również tematykę masturbacji czy pornografii. Moim zdaniem, absolutny must have w biblioteczce każdego nastolatka.

1 thought on “Skąd się biorą dzieci? Miniprzegląd książek dla dzieci

  1. Według mnie najlepsza z wyżej wymienionych książek jest książka autorki Katie Daynes. Największym plusem są pytania i krótko sformułowane i zwięzłe odpowiedzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *