Close

O mnie

Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć dziecku skąd się biorą dzieci? Córka przyjaciółki dotykała się „tam na dole” w przedszkolu? Koleżanka z pracy znalazła w iPadzie syna linki do stron z filmami porno? Przyłapałeś córkę na obściskiwankach z koleżanką ze szkoły i zastanawiasz się teraz, czy jest lesbijką? Boisz się uzależnienia od masturbacji? Zbyt wczesnej inicjacji? Nastoletniej ciąży? Chorób wenerycznych? Pedofilii? A może niczego się nie boisz i chcesz pokazać dziecku, że dorosłe życie w związku z drugim człowiekiem jest fajne? Bo fajnie jest dzielić się obowiązkami i mieć w kimś drugim wsparcie?

Każde „tak” na którekolwiek z pytań oznacza, że jesteś we właściwym miejscu. Uważam, że seksualność człowieka jest czymś fascynującym. Z jednej strony banalnie prosta – dotyczy każdego i ma swoje ustalone reguły, a z drugiej niewyobrażalnie skomplikowana – w każdym momencie życia coś może pójść nie tak. Podzielę się z Wami wiedzą na temat tego jak o seksualności spokojnie rozmawiać, czego się w związku z nią spodziewać i jak wesprzeć dziecko na przykład podczas tzw. burzy hormonów. Przeczytasz tu o seksie – seksie, czyli antykoncepcji, zdrowiu reprodukcyjnym i seksualnym czy inicjacji seksualnej, ale też o dojrzewaniu, motylkach w brzuchu, wyglądzie zewnętrznym, wizytach u ginekologa, stereotypach, rolach płciowych, relacjach, wstydzie i wszystkim co ma związek z seksualnością i rozwojem psychoseksualnym człowieka.

Kultura seksualna dotyczy również Was, czyli dorosłych – rodziców oraz osoby, które nie mają dzieci. Chciałbym, aby Wasza seksualność była dla Was czymś dobrym i potrzebnym, nie wiązała się z frustracją czy cierpieniem. Dlatego znajdziecie tu również tematy, które mam nadzieję uznacie za ważne z Waszej perspektywy, perspektywy osób dorosłych.


Nazywam się Małgorzata Iwanek. Pracuję jako psychoterapeutka, psycholożka seksuolożka, jestem współautorką książki „Sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu, przewodnik dla rodziców”. Publikuję artykuły w takich czasopismach jak „Charaktery”, „Głos Pedagogiczny” czy „Wychowanie w przedszkolu”. Ukończyłam studia podyplomowe w zakresie seksuologii klinicznej rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Swoje podstawowe myślenie psychoterapeutyczne zdobyłam podczas czteroletniego całościowego szkolenia w Centrum CBT w Warszawie. Jednocześnie ukończyłam psychodynamiczną Szkołę Psychoterapii Osób z Problemem Uzależnienia, a aktualnie jestem w trakcie Zaawansowanej Szkoły Współczesnej Psychoterapii Psychodynamicznej prowadzonej pod egidą warszawskiego Laboratorium Psychoedukacji oraz poznańskiego ośrodka Humani. Uczestniczyłam w takich szkoleniach i konferencjach jak „Psychoterapia oparta na mentalizacji”, „Zaburzenia rozwoju psychoseksualnego”, „Wywiad seksuologiczny”, „Groźne przestępstwa seksualne przeciwko dzieciom”,  „ Seks i trauma a zdrowie psychiczne człowieka”, „Chemsex po polsku” czy „Siła więzi – praca z osobami uzależnionymi”. Aktualnie uczę się w Zaawansowanej Szkole Współczesnej Psychoterapii Psychodynamicznej.

Odbyłam staż psychoterapeutyczny oraz seksuologiczny w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia oraz w Klinice Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a także staż w stowarzyszeniu Lambda. Pracuję pod stałą superwizją.

Prywatnie – mama, w związku. Bardzo lubię pić kawę i jeździć na wakacje. Moją zmorą są niemieszczące się w szafie sukienki, a największą sympatią z czasów dzieciństwa rajskie jabłuszka.