Close

Twoja kultura seksualna. Skąd czerpać wiedzę o seksualności?

Wiadomość od czytelniczki

Chciałam zapytać o Twoje polecenia dot. źródeł (książek, czasopism, kanałów na yt, innych blogów itd.), z których Twoim zdaniem powinny korzystać osoby, które nie doświadczyły sensownej edukacji seksualnej ani w szkole, ani w domu i chciałyby się samo-edukować, bez ryzyka znalezienia mitów publikowanych jako “prawdy objawione”. Pozdrawiam, robisz świetną robotę.

Droga D.,

dzięki za tę wiadomość!

Literatura związana z seksualnością człowieka jest dość obszerna, dlatego rzeczywiście nietrudno natknąć się na treści niezbyt bezpieczne czy rzetelne. Staram się zawsze dokładnie sprawdzić publikacje, które dotyczą tej tematyki i mam taką żelazną listę pozycji, które warto znać.  

Książki

Z książek na pewno polecam „Ona ma siłę” E. Nagoski o seksualności kobiet. To jest całościowe spojrzenie i rozumienie kobiecego pożądania i mechanizmów, które się nim rządzą. Dużo ćwiczeń i miejsc do zastanowienia się, przemyślenia. Lektura dla wszystkich bez względu na płeć. Jeśli czytasz po angielsku, to zdecydowanie oryginał jest lepszy niż polskie tłumaczenie, które jest strasznie koślawe i momentami dziwaczne (tyt. oryg. „Come as you are”). 

Inna ważna pozycja to Nowe wychowanie seksualne” A. Stein. To książka teoretycznie dla rodziców, ale tak naprawdę przeczytać ją powinien każdy. W ogóle bardzo polecam ją na początek samo-edukacji na tematy związane z seksualnością człowieka. Ta książka to absolutna podstawa wiedzy o sobie w kontekście bycia istotą seksualną (bez względu na to, jakiej jesteś orientacji i czy uprawiasz seks, czy nie). Na blogu (tutaj) znajdziesz recenzję „Nowego wychowania…”. 

W temacie mężczyzn koniecznie „Męskie sprawy” M. Pozdała. Bardzo ważny głos w sprawie tzw. męskości. Odejście od stereotypów, pokazanie, że facet może płakać i wciąż być sobą. 

Internet

W internecie polecam bloga proseksualna.pl oraz instagram The Vulva Gallery. Pierwsze jest blogiem-poradnikiem na temat tego, jak mieć udany seks, drugie pokazuje różnorodność w budowie cipek. Wiedza absolutnie bezcenna.

Czasopisma

Z czasopism na pewno „G’rls Room”, ale też tematyczne artykuły czy reportaże o seksualności w takich miejscach jak miesięcznik „Znak” czy „Tygodnik Powszechny”. Często są to rzetelne teksty bez histerii i dramatów.

Filmy z wykładami

Do słuchania i w temacie związków, zdrad i seksu w długoletnich relacjach polecam Esther Perel. Jej dwa wykłady są dostępne na platformie TED (tutaj i tutaj). Zresztą jej książki też warto znać.

Z ciekawostek dorzucę jeszcze „Zobaczyć łosia” A. Kościańskiej na temat historii polskiej edukacji seksualnej.

Lektur czy ciekawych miejsc w internecie mogłabym polecić dużo więcej, ale myślę, że tyle wystarczy na początek. Powodzenia! Życzę udanej i ciekawej edukacji w tym temacie! 

Pozdrawiam, kulturaseksualna.pl

Jeśli chcesz zadać pytanie na temat związków, seksu czy seksualności wypełnij formularz dostępny na blogu w zakładce „Twoja kultura seksualna”.

zdjęcia: unsplash.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *